Robótki ręczne *na winie* , co się nawinie, to zostanie wykorzystane w kreatywny sposób, czyli szaleństwa robótkowe mamy po godzinach.
Blog > Komentarze do wpisu

Zakładki do książek

Przyznaję się bez bicia, że jestem molem książkowym. Mam zwykle kilka zaczętych książek, które czytam w zależności od dnia, czy humoru. Kilka dni temu zdałam sobie sprawę, że brakuje mi porządnych zakładek, gdzieś je wszystkie wcięło. I tak w mojej głowie zrodził się pomysł… 

Zakładki do książek zaczęły się pojawiać wraz z powstawaniem książek. Najwcześniejsze datowane są na średniowiecze, ale prawdopodobnie już wcześniej zwoje papirusu były jakoś zaznaczane (niektóre miały nawet po 40m długości). W całej historii zakładek, przyjmowały one różne kształty i formy, a robione były z przeróżnych tworzyw: papieru, drewna, metalu, przędzy, jedwabiu itd. W XVIII i XIX wieku pojawiły się książki z doczepioną do nich specjalną wstążeczką (do dziś spotykane).

Moja zakładka została tak naprawdę zrobiona przez mojego trzylatka. Dałam mu odpowiedniej wielkości kartonik (kolorowy), kredki i flamastry oraz inne ozdóbki.

Namalował mi piękne, jak na swój wiek, rysunki (na jednej stronie jest kotek na drugiej ja), dokleił co chciał, dołączyliśmy wstążeczki (zbierane z nowych ubrań takie dodatkowe wstążki utrzymujące ciuch ładnie na wieszaku - ja zawsze je odcinam i wkładam do pudełka). A na koniec wykorzystałam dwie przezroczyste "naklejki" (inny skrzętnie zbierany ”odpadek”) i zakleiłam z jednej i drugiej strony - wygląda jakby zakładka została zalaminowana (to też jest jakaś możliwość). Nie mając takich dużych przezroczystych naklejek, czy możliwości zalaminowania, można też użyć foliowe okładki na książki, którymi okleja się przykładowo szkolne podręczniki. Oczywiście inne techniki ozdabiania są możliwe, w zależności od posiadanych materiałów i wieku dziecka.


Po skończonej jednej zakładce postanowiliśmy z Maluchem zrobić jeszcze 4 kolejne tym razem dla dziadków na prezent :) Młody miał przy tym dużo zabawy, wykazał się kreatywnością plus bardzo się cieszył z razem spędzonego czasu. Czas wykonania: 5 zakładek ok. 2 godziny

środa, 16 listopada 2011, arendil83

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2013/11/22 14:49:44
fajne nawet
monitoring pozycji