Robótki ręczne *na winie* , co się nawinie, to zostanie wykorzystane w kreatywny sposób, czyli szaleństwa robótkowe mamy po godzinach.
Blog > Komentarze do wpisu

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Już za kilka dni wypada Dzień Babci (21 styczeń) i Dzień Dziadka (22 styczeń). Dzieci przygotowują laurki, w przedszkolach organizowane są spotkania z dziadkami i na ich cześć organizowane są teatrzyki i przedstawienia. Oba te dni obchodzone są w Polsce  stosunkowo od niedawna. Dzień Babci to pomysł tygodnika „Kobieta i Życie„ z 1964 roku. Dzień Dziadka pojawił się natomiast dopiero w latach osiemdziesiątych. 

Wcześniej przedstawiłam już pomysły dla babć i dziadków na prezenty:
- zakładki do książek (wykonanie dzieci od 2,5 lat);
- mini albumik ze zdjęciami (mama raczej musi zrobić lub starsze dziecko, młodsze może udekorować);

Dzisiaj zaprezentuje idealne prezenciki, gdy dziecko jest jeszcze za małe na jakiekolwiek robótki. Odcisk dłoni lub/i stopy malucha w masie solnej, w ramce do powieszenia/postawienia. I tu mamy dwa sposoby. Albo kupujemy odpowiednią ramkę, ewentualnie ją ozdabiając:

 

albo samemu robimy ramkę.Na tym zdjęciu ramka jest wykonana przeze mnie. Odmierzona, zbita gwoździkami i pomalowana farbą (może też być sprejem).
Mając ramkę należy zrobić masę solną.

MASA SOLNA:
 - sól 200g
 - mąka 200g

 - woda pół szklanki
- ewentualnie 2 łyżki kleju do tapet (jeśli masa ma wysychać na powietrzu)

Gdy ciasto jest dobrze zagniecione, trzeba je włożyć do ramki. Przy pomocy drugiej osoby (pojedynczo może być trudno), należy odcisnąć rączkę lub/i nóżkę dziecka. Dobrze jest trochę przycisnąć poszczególne paluszki dla lepszego efektu na koniec. Uwaga: malutkie dzieci mają tendencję do zaciskania paluszków.
 Gdy odcisk jest gotowy należy odstawić ramkę z masą solną do wyschnięcia. Na koniec pomalować. Ja malowałam odciski lakierami do paznokci.
Jest też inna możliwość. Można stworzyć taki prostokąt z masy solnej, aby pasował do ramki. Odcisnąć rączkę dziecka. Podsuszyć masę w piekarniku i dopiero wtedy przykleić do ramki.
 


Czas wykonania: Masa solna - 10 minut
                            Ramka - 30 minut
                            Suszenie - kilka dni
    

wtorek, 17 stycznia 2012, arendil83

Polecane wpisy

monitoring pozycji