Robótki ręczne *na winie* , co się nawinie, to zostanie wykorzystane w kreatywny sposób, czyli szaleństwa robótkowe mamy po godzinach.
Blog > Komentarze do wpisu

Zbliża się Wielkanoc

Powoli przygotowuję się do Wielkanocy. Kartki już zrobione. Zostaje dekoracja stołu/koszyczka itd. Tutaj nie chodzi się z koszyczkiem na święcenie… Ale mimo to chcę żeby moi chłopcy znali zwyczaje z Polski. Niedaleko mam Polski Sklep, więc udało mi się kupić baranka z cukru. Przygotujemy razem koszyczek jak do święcenia.

W dzieciństwie razem z rodzeństwem przygotowywaliśmy miejsce dla baranka na stół świąteczny. Zwykle na małym talerzyku układaliśmy ligninę lub watę i sialiśmy rzeżuchę. Czasem robiliśmy dodatkowo górkę. Na talerzyk kładzie się miseczkę spodem do góry. Wszystko okłada się ligniną lub wata i moczy a następnie sieje rzeżuchę (również na boki górki). Po około 10 dniach górka lub „trawka” były gotowe.

Można również posiać rzeżuchę (ale i trawę lub jakieś zboże) w skorupce od jajka. Należy ugotować jajko, zjeść zawartość, a pozostałą skorupkę wykorzystać (niezbyt zniszczona skorupka z surowego jajka, wykorzystanego na jajecznicę lub do ciasta, również się nadaje). Skorupkę można dodatkowo przed sianiem pomalować. Razem ze starszym synkiem posialiśmy trochę trawy i rzeżuchę do kilku skorupek.

 

Dodatkowo pokażę Wam jeszcze pisanki, które mogą posłużyć za dekorację przez kilka lat. Wystarczy kilka wydmuszek, resztki wełny i klej lub dwustronna taśma klejąca. A oto co można z tego zrobić.

 

Na koniec moje próby zrobienia kurczaczków i baranka z filcu. Najpierw zrobiłam kulki z filcu na mokro. Następnie przy pomocy specjalnej igły połączyłam poszczególne kulki ze sobą. Oczka są z koralików a nóżki kurczaczków z drutu.

 

To będą moje dekoracje na nasz stół świąteczny za dwa tygodnie.    

 

sobota, 24 marca 2012, arendil83

Polecane wpisy

Komentarze
2012/03/26 15:47:07
robiłam takie jajka kiedyś, fajna zabawa :)
monitoring pozycji