Robótki ręczne *na winie* , co się nawinie, to zostanie wykorzystane w kreatywny sposób, czyli szaleństwa robótkowe mamy po godzinach.
Blog > Komentarze do wpisu

Ciasto Kubusia Puchatka

Po Wielkanocy zwykle w domu mamy tyle czekolady, że ciężko to wszystko przejeść. Panuje tutaj zwyczaj obdarowywania paczkami czekoladowych jajek, króliczków i innych kurczaczków. Jeszcze jak jedna taka paczka jest do przejedzenia to nie ma problemu. Gorzej, gdy każdy krewny przyniesie po paczce dla moich dwóch łobuziaków… Wtedy czekolady robi się po prostu ciut za dużo.

Oczywiście Wielkanoc była już jakiś czas temu, ale i ciasto roiłam jakiś czas temu.

Jak byłam dzieckiem dostałam „Książkę Kucharską Kubusia Puchatka”. Ciekawe i łatwe przepisy na różne smaczne rzeczy. To ciasto było naszym ulubionym przepisem i wielokrotnie jako dzieci (ja i moje rodzeństwo) robiliśmy je.

W wykonaniu pomógł mi mój synek.

 

Ciasto Kubusia Puchatka

Składniki:

- 150g czekolady mlecznej

- 100g masła

- 2 łyżeczki miodu

- 150g herbatników

 

Sposób przygotowania:

Pokrusz herbatniki.

Połam czekoladę do miski postawionej na garnku z gotującą się wodą. Poczekaj, aż czekolada się rozpuści. W drugim garnku rozgrzej masło z miodem, aż się zupełnie roztopią.

Dodaj herbatniki i roztopioną czekoladę i dobrze wymieszaj. Wlej wszystko do brytfanki wyłożonej papierem do pieczenia. Odstaw do zastygnięcia. Przed jedzeniem pokrój na kwadraty.

 

Jeśli macie nadmiar herbatników (lub sporo pokruszonych) lub/i czekolady zróbcie to ciasto lub dajcie dzieciom się wykazać.

 

Smacznego!  

 

Wykonanie: 15 minut

 

wtorek, 01 maja 2012, arendil83

Polecane wpisy

monitoring pozycji